Новини
Проф. д-р Васил Живков пред Дневник: Амбулантни търговци на мебели от Турция продават евтино в България
06.12.2024
Проф. д-р Васил Живков е председател е на Браншовата камара на дървообработващата и мебелна промишленост от 2021 г. Член е на борда на директорите и представител на България в Европейската конфедерация на мебелната промишленост (EFIC). Преподава в Лесотехническия университет от 1992 г. и в Архитектурния факултет на Университета за архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) към катедра „Интериор и дизайн за архитектурата“.
Бил е жури по дизайн в престижни конкурси като Dibla Design Award, „Българска мебел на годината“, „Дизайн на промишлени изделия – Черга“, Concept BG, „Екодизайн“ и др.
Интервюто е за Дневник.
При спада в производството и продажбата на мебели в България за 2023 и 2024 г. откъде се очаква да дойде ръст през 2025 г. или ще е връщане на нивата отпреди пандемията, която стимулира покупката на обзавеждане?
– Има два вида ръст – в стойност и в обем. В стойност ние гоним инфлацията: това са едни 3-4%, което, смятам, ще бъде достатъчно, за да отидем леко нагоре. В обем вероятно няма да сме по-нагоре. Друг ключов аспект, за който много малко се говори, е дали фирмите, дали индустрията завършва на печалба. Защото може да не си постигнал оборотите от миналата година, но реално да си оптимизирал производството, да си намалил разходите, да провеждаш по-устойчива политика спрямо енергийни източници и оттам да дойде по-голяма печалба, което в крайна сметка е най-важно за бизнеса.
Невинаги по абсолютна стойност приходите отговарят на получения краен резултат. Всеки се бори, за да получи по-добра печалба.
Износителят на годината „Средна гора“, отличен във вашите годишни награди, каза, че миналата година не е могъл да спечели тази надпревара с 10 млн. лв. повече оборот, а тази година се оказва най-голям износител…
– Да, това показва, че като цяло мебелните компании са изнесли по-малко през 2023 година.
Да не би конкурентни на българските производители да са успели да вземат техен дял през годината?
– Със сигурност и това е част от играта. В крайна сметка ние сме на свободния пазар. Нашите продукти са подложени на конкуренция. Другото обаче са вътрешни проблеми. Един от тях е високата цена на дървесината. Това срази износа. Аз съм в борда на Европейската конфедерация на мебелната промишленост (EFIC), където ИКЕА е асоцииран член. Когато попитах представителката на фирмата дали знае каква е ситуацията с цената на дървесината за основния им доставчик „Средна гора“, тя също отбеляза това и посочи, че това е причината да изместят поръчките си за столове в Сърбия, в Румъния, където цената на дървесината беше абсолютно нормална спрямо европейския пазар. Ние в един момент се оказахме с една от най-високите цени на дървесина в околните страни, ако щете и в ЕС, през 2022 и 2023.
Сега тази година какво е положението?
– Това, което аз очаквах. Самите горски стопанства не могат дълго да задържат високи цени, защото в крайна сметка ще регистрират загуби. И това се случи. Те очакваха да могат с по-малко работа да получат по-големи приходи, но всъщност не стана така. От шест държавни предприятия само едно няма да завърши на загуба вероятно тази година. Останалите не поискаха да свалят още цените, за да могат фирмите да станат по-конкурентни, да купят повече дървесина и да произведат повече продукти, които да изнесат, защото основно ставаше въпрос за износ.
Кои са основните конкуренти на България на европейския пазар?
– Това е труден въпрос, но все пак ще се опитам да отговоря. Като цяло това са първо страни, които произвеждат изключително на ишлеме – за ИКЕА, за други големи марки, за мое съжаление. Това е Полша на първо място, Румъния, Сърбия, Босна и Херцеговина.
От друга страна, ние имаме и сегмент, в който наистина произвеждаме много качествени неща. Това е основно в бизнеса, който е свързан с проекти – обзавеждане на хотели, на търговски обекти, на големи банкови офиси. Там вече се конкурираме включително и с Италия, Германия, с развитите индустриално в мебелната индустрия страни. И мисля, че там сме доста успешни.
А в кой сегмент българските фирми са най-успешни?
– Със сигурност едното е столовете. С матраците също сме много конкурентни. Като вид продукти донякъде може би с тапицираните мебели сме конкурентни. Като сериозно индустриално производство на кухни не сме голям износител. Не сме голям износител на мебели за дневни, спални, детски. Макар че имаме членове, като например „Ерго дизайн“, които са доста успешни точно в този сегмент. Те правят легла, гардероби, изнасят за околните страни. „Ирим“ прави корпусни мебели, които също изнасят в съседните страни. Затова и „Тед“, „Мебел стил“ и „Средна гора“ бяха номинирани за износители.
Пълният текст може да прочетете тук.