България все още депонира 62% от битовите си отпадъци Това се превръща в проблем, защото все още депонираме много отпадъци, което струва скъпо на общините, а капацитетът на депата се изчерпва. Ако обемът на депата намалява със сегашните темпове, големите градове като София и Бургас са пред екологична катастрофа. Ако не се вземат успешни мерки в близко бъдеще, депата ще бъдат запълнени и просто няма да има какво да правим с тези отпадъци. Това заяви инж. Петър Дишков от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост в предаването „Made in Green“ по Bloomberg TV Bulgaria с водеща Роселина Петкова.
У нас се рециклират едва 38% от битовите отпадъци, далеч под заложените в законодателството цели от 55% до края тази година, които според плановете трябва да нараснат до 65% в следващото десетилетие. Според инж. Дишков основният проблем не е липсата на съоръжения, а недостатъчното разделно събиране и липсата на изградени навици у гражданите.
„Бизнесът вече инвестира в инфраструктура. Проблемът е в навиците – хората не изхвърлят отпадъците си разделно. Дори при наличие на различни контейнери, най-пълният си остава този за смесен отпадък. „Това води до натрупана много голям процент смесен битов отпадък.“
Необходима е масирана информационна кампания, за да се изгради доверието в системата. Все още съществува предубеждението, че един камион събира всички разделно събрани отпадъци, а това не е така – има камиони с отделни клетки или събират различните отпадъци в различни дни. Нужно е властите да разяснят какво се случва с отпадъка щом е разделно събран и да се изложат високите разходи от депонирането на битовата смет.
Интервюто може да изгледате тук.