Материалът е реализиран от БГНЕС.
Дървесината е един уникален природен продукт, който ни дарява нашата земя и като такъв продукт, той е възобновяем ресурс, защото без да полагаме реално никакви усилия гората ни дава своя плод.
Това заяви в интервю за БГНЕС проф. Васил Живков, председател на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП).
Според него дървесината е уникална и няма аналог като природен продукт, защото е възобновяем ресурс за разлика от скалните материали, мрамора и други, също красиви и интересни материали.
„Природата, ако ние я щадим и се грижим за нея, непрекъснато ни дава своя продукт. Това е т.нар. прираст, който ние получаваме в гората. И от тази дървесина ние сме в състояние да произведем най-различни неща, свързани с нашия бит, свързани с нашия живот, като започнем от това, което стандартно ние знаем – това са мебелите, това са строителните изделия и много други битови изделия, които също могат да бъдат от дървесина“, подчерта проф. Живков.
Освен това, използвайки дървесината, ние оценяваме това, че тя е естествен природен продукт, който не излъчва вредни емисии, по някакъв начин не застрашава нашето здраве и има много дълъг живот. „Дървесината може да живее дори хиляди години след като е отсечена, ако тя е правилно съхранявана или е в нормална среда“, поясни проф. Живков. Той допълни също, че дървесината не губи своите свойства при нормална експлоатация и това позволява тя да бъде използвана повторно, да бъде рециклирана, което е и основният елемент на кръговата икономика.
„Ние бяхме свикнали преди 10 – 15 – 20 години да работим единствено по принципа на линейната икономика. Получаваме една суровина, влагаме я в един продукт и след това, като свърши жизненият ѝ цикъл, приключваме и се изхвърля, депонира и т.н. Сега обаче светът е в ситуация, в която трябва да се замисли за всичко, което се случва около нас, за климатичните промени, за въглеродния диоксид, който непрекъснато се увелича и трябва да търсим възможност да използваме суровини, които имат възможност още веднъж, и не само още веднъж, а повече пъти да влязат в употреба, и това е именно смисълът на кръговата икономика“, уточни председателят на БКДМП.
Пълният материал тук.