„В директивата има 20 параметъра, които са определени като ключови за посоката на ЕС – от дълготрайност и надеждност на продукта, което означава, че на пазара не трябва да има мебели-еднодневки, трябва да има гарантиран дълъг срок на експлоатация, ремонт и поддръжка; трябва да се осигури възможността за повторна употреба и рециклиране. Ще бъде отчитано дали производствата са енергоемки и дали са използвани устойчиви възобновяеми материали. Това означава, че трябва да се насочим изключително към дървесината и дървесните материали.“
Ще има изисквания за опаковките, възможностите за многократно сглобяване и разглобяване, като всичко това ще стартира нова концепция за производството на мебели и матраци, която ще започва още на етап проектиране, каза Живков.
Стандартите за устойчивост ще станат задължителни и магазините и веригите на доставки ще трябва да се съобразяват с тях.
Директивата ще включва задължение за дигитален паспорт за всеки продукт, който излиза на пазара, независимо дали е произведен в ЕС или не, който ще включва информация за материалите, енергийната ефективност, безопасност, каза Живков.
Според него малките българските компании няма да имат проблеми с новите изисквания, освен с цифровия паспорт, тъй като вече използват по-устойчиви и качествени материали. Повече трудности може да имат големите производители, които по-трудно променят производствата.
Как се движи пазарът на дървесина в България и как се представя индустрията през тази година може да гледате в интервюто.