Новини
24 часа: Нов стандарт в ЕС може да вдигне цената на мебелите
11.11.2024

По-дълъг срок на използване, лесно поправяне, опростено сглобяване и paзглoбявaнe, дигитален паспорт – това са част от новите изисквания, на които трябва да отговарят мебелите. Те са записани в евродирективата за eкoдизaйн нa пpoдyктитe в ЕС. Тя ще влезе в сила от 2028 година, а дoтoгaвa тpябвa дa ce изгoтвят т.нap. cтaндapти зa ycтoйчиви пpoдyкти. И понеже за изпълнение на новите изисквания трябват допълнителни инвестиции, цната на мебелите ще се качи. С
колко, никой не се наема да прогнозира обаче

Според председателя на българската камара на дървообработващата и мебелна промишленост Васил Живков все още е рано за българския потребител да оцени нуждата от устойчиви мебели и ако цената се повиши, естествено, щял да се задава въпросът защо се случва. За да се даде ясно обяснение, трябва да се включат медии, държавни институции, неправителствени организации
и бизнесът, посочва Живков. Според него на този етап не може да се прогнозира с колко биха се увеличили цените след въвеждането на новите правила, защото не са ясни конкретни изисквания към правилата за екодизайн и устойчиви продукти.

Но Живков дава пример с това, че би трябвало да изчезнат мебелите еднодневки, които не отговарят на изискванията. Това означавало да го няма най-ниския сегмент на пазара, което за потребителите ще бъде сигнал за поскъпване. Всъщност хората трябва да приемат факта, че мебели, които са по-дълготрайни и които отговарят на по-високи изисквания, вероятно ще струват повече, посочва Живков. И добавя, че към цената трябва да се включи и дигиталният паспорт за мебелите, който вероятно също ще доведе до оскъпяване, макар и минимално.

По думите му новият регламент ще засегне на първо време големите и средните фирми, тези, които имат серийно и масово производство, а малките фирми и тези, работещи по индивидуални проекти, засега не са включени в регламента. От Министерството на икономиката посочват, че новите изисквания по същество са част от пакет от мерки във връзка със зелената сделка и производствотго на устойчиви продукти. Целта е да се насърчат кръговите бизнес модели. Поради това ще се наложат и промени в Закона за техническите изисквания към продуктите. Това ще се случи най-рано догодина, след като ЕК през април 2025 г. определи кои ще са приоритетните продуктови групи, които да отговарят на новите изисквания. Това ще са желязо, стомана, алуминий, текстил, мебели, гуми, детергенти, бои, смазочни материали и химикали.

Материалът е публикуван във в. 24 часа и пълния текст може да прочетете тук.