Автор: инж. Петър Дишков, експерт в БКМДП
България се слави със зеленото си горско богатство. Около 39% от територията на нашата страна заемат горите. Поддържането им в добро здравословно състояние се извършва с научнообосновани лесовъдски намеси – различни видове сечи. Дърводобивът е традиционен и древен занаят, някои учени свързват появата на съвременния човек с овладяване на огъня и използването на дървесината. В страната ни дърводобивът е сред традиционните отрасли, през миналия век България е била сред водещите в технологично отношение с внедряването на въжени линии, трактори и различни горски системи. През годините на прехода голяма част от оборудването беше приватизирано и унищожено. Достигна се до такава ситуация, че добивът на дървесина се превърна в изключително тежка дейност, свързана с много ръчни операции, освен това се използват неспециализирани машини – обикновено стари военни камиони. По този начин се нанасят сериозни поражения върху пътищата и оставащия дървостой, обикновено всичко това се извършва от недобре образован и обучен персонал, при ниска култура на ползване. Както след война – така определят състоянието на гората след подобен вид сеч.
Как обаче да променим ситуацията? Ако искаме здрави гори, ние трябва да ги стопанисваме добре. Решението е да се използват съвременните специализирани машини. Така вместо оръжие, ще използваме скалпел. Механизирано се извършва 90% от добива на дървесина в запада Европа, сочи проучване на University of Eastern Finland.
В интерес на истината у нас вече има фирми, които работят такива машини, но ограничено, поради нормативната база. Добър пример е фирмата Скидърс Екстриим. С трима служители компанията успява да добива годишно около 15 000 куб.м. Собственикът Ивайло Петров е и оператор на харвестър – машината, която поваля, кастри и разкройва дървесината. Работният ден за него започва в 04,30 ч. Преминал е обучение за оператори във Финландия, както и в БАН при проф. Глушков. По образование е техник лесовъд. Споделя, че е работата е неговото вдъхновение, за него най-важно е в какво състояние оставя гората след себе си. До скоро баща му е бил оператор на форвардер (машината, която извозва добитата дървесина), а след пенсионирането му я управлява негов приятел.
Безспорно пионери в работата със специализирана техника са Гораинвест АД Русе. Компанията разполага с всякакъв вид специализирана техника за добив на дървесина, но освен това и за почвоподготовка. Фирмата е затворила цикъла, защото не може само да се сече, а трябва и да се залесява. От няколко години компанията е официален вносител на малки колесни харвестъри Vimek, предназначени за дребноразмерна дървесина. Принудени са да поемат и това предизвикателство поради липса на работна ръка и невъзможност за извършване на предвидените отгледни възпитателни сечи.
Какви са основните предимства на модерния механизиран дърводобив? Полезен пример може да бъде даден от Прогрес Техник, официален вносители на финландския производител Ponsse за България. Повече от 10 години те предлагат на пазара различни машини като параметри. Общото е, че те осигуряват безопасна работна среда и са високопроизводителни са. Ако операторът е добре обучен, не се наблюдават поражения върху оставащия дървостой и се позволява качествено изпълнение на предвидените мероприятия. Освен това имат ниски експлоатационни и производствени разходи. И не на последно място, елиминира се незаконният добив, защото всички операции от машината се записват.
Пълният текст може да прочетете тук.