В България се образуват 129,7 милиона тона отпадъци, според наличните данни за 2018 г. Страната ни е с относително ниски нива на рециклиране на битови отпадъци. Към момента у нас се рециклират едва 38%, а според заложените от ЕС цели количеството трябва да достигнем поне 55% след 2025 г. Това съобщи Браншовата камара на мебелната и дървообработващата промишленост.
Употребата на мебели например в ЕС генерира ежегодно 11 милиона тона отпадъци. За съжаление едва 10% от тях се рециклират на практика заради все още не особено добре развитата система за събиране на различен вид неизползваеми продукти и материали от бита.
Бизнесът дава пример
Малцина знаят, че секторите дървообработване и мебелна промишленост обаче имат значителен опит с рециклиране на отпадъците. „По данни на БКДМП голяма част от компаниите, които членуват в организацията, оползотворяват отпадъците си. Някои от тях вече са постигнали заложените от ЕС цели до 2050 г. за производство с нулев отпадък. Отделно фирмите от сектора рециклират дървесните отпадъци, образувани от бита, индустрията, строителството и опаковки, като ги събират абсолютно безвъзмездно и за своя сметка“, коментира експертът инж. Петър Дишков.
Така се подпомагат общините за намаляване депонирането и се предотвратява замърсяването на околната среда от нерегламентирано изгаряне или изхвърляне в природата. Това е и стъпка напред за България в посока изпълнение на целите по оползотворяване на отпадъците, заложени от ЕС.
ЕС изисквания
Според изискванията на Евросъюза, заложени в Директивата за отпадъците (2008/98/ЕО) България трябва да рециклира поне 55% от битовите си отпадъци след 2025 г. За сравнение, към момента страната ни рециклира около 38%. На практика това означава, че са ни необходими по-строги правила за разделно събиране. Важно е общините да подобрят системите си, така че гражданите да удобно и лесно да оставят отпадъците от бита на посочени предварително места.
Рециклирането разбира се не е свързано само с екологични съображения, но има и своите законови основания. Колкото по-бързо се адаптираме и постигнем целите, заложени от ЕС, толкова по-малко глоби ще плащаме като държава.
Пълният текст може да прочетете тук.